Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

درباره Québec

کِبـِک(به فرانسوی: Québec)‏ یکی از استان‌های کانادااست. پایتخت آن شهر کبکو بزرگ‌ترین شهر آن مونترالاست. کبک تنها استان کانادا با جمعیت غالباً فرانسوی زبان و تنها استان این کشور است که تنها زبان رسمی آن در سطح استانی فرانسوی است.

این استان از نظر جغرافیایی بزرگ‌ترین و از نظر جمعیت دومین استان کانادا (پس از اونتاریو) به شمار می‌رود.

جمعیت

جمعیت کبک در حدود ۷٬۶۶۹٬۱۰۰ نفر است.

تراکم جمعیت کبک بسیار کم و درحد ۴٫۹ نفر در هر کیلومتر مربع است.

در شمال آن سکونت بسیار کم است و ۸۰ درصد از جمعیت کبک در سواحل رودخانه سن لورانسکونت دارند.

زبان رسمی

زبان اصلی و رسمی کبک فرانسهاست،

استان کبک بخش فرانسه زبان کانادا می‌باشد.


۸۳٪مردم کبک فرانسه زبان هستند.

بعلاوه کبک تنها سرزمین با اکثریت فرانسه زبان در آمریکای شمالیبجز مجمع‌الجزایر فرانسوی سن پیر و میشلون است.

زبان انگلیسی زبان ۸٪ کبکی هاست و این حداقل رو به زوال نیز دو زبانه هستند.

تقریبا تمام جوانان انگلیسی زبان زیر ۳۰ سال به زبان فرانسه تسلط کامل دارند.

این انگلیسی زبانان در بخش غربی مونترال متمرکزند.

 

در سایر مناطق کبک حدود ۹٪ شهروندان زبان مادری آنها نه انگلیسی و نه فرانسه است که به آنها alophone گفته می‌شود.


پایتخت ملی یا پایتخت قدیمی کبک بدلیل زبان و فرهنگ باستانی آن در قاره آمریکا شهر کبک است.

نیمی از تمرکز جعیت کبک در مونترال بزرگ (تحت نام متروپول) بهمراه کبک یافت می‌شود.

 

نمادها و نشانه‌ها

شعار کبک این است: Je me souviens (من به خاطر می‌آورم) که بر روی نمای خارجی بنای پارلمان حکاکی شده است و بر روی نشان شهر و پلاکهای خودروها هم دیده می‌شود.

قدیس محافظ کانادای فرانسه ژان باتیست (La Saint-Jean-Baptiste) و روز ۲۴ ژوئن روز این قدیس و جشن ملی است. سرود ملی غیر رسمی کبک نیز، سرود مارسیز، سرود ملی فرانسه، است.

 

جغرافیا

مساحت آن حدود ۱٬۵۴۲٬۰۰۰ کیلومتر مربع یعنی سه برابر مساحت فرانسهو کمی بیش از چهار برابر ژاپناست.


از جنوب تا شمال کبک کمی بیش از ۱۷ درجه عرض جغرافیایی و پهنه شرقی -غربی در حدود ۲۲ درجه طول جغرافیایی قرار دارد.


این استان پهناورترین استان کانادا و دارای جمعیت بسیار کمی است که بیش از ۹۰درصد آن جرو کاناداست. در زمان استعمار فرانسه و تاسیس فرانسه نو سرزمین کبک شامل چند ده کیلومتر از سواحل دو طرف رودخانه سن لوران بود، جاییکه اولین مهاجران برای زراعت سکونت گزیدند.

سرزمین کبک آمیزه‌ای از جغرافیای متنوع است. این سرزمین به سه بخش بزرگ جغرافیایی از شمال به جنوب تقسیم گردیده است. فلات لورنتین حدود ۹۵٪ مساحت کبک را اشغال کرده و جزیی از کاناداست و یکی از قدیمیترین عوارض جغرافیایی جهان است. مرز جنوبی آن شامل لورنتید، رشته کوه معروف به تپه‌های گرد، جنگل‌ها و دریاچه‌هاست. زمینهای کم ارتفاع سن لوراندشتی است متشکل از زمین‌های واقع در حاشیه دو طرف رودخانه با همان نام.

 

 

منطقه اونگاوا

در جنوب آن رشته کوه گرد و پر درخت آپالاش سر به فلک کشیده و سرزمین زراعتی را قطع می‌کند. دامنه این رشته کوه تا ایالات متحده آمریکا ادامه یافته است. در انتها زمینهای کم ارتفاع آرتیک خلیج هودسونرا احاطه می‌کند.

 

 

کوهستان لورنتید

در سال ۱۹۱۲ در پارلمان کبک منطقه اونگاوابه کبک ملحق شد که این سرزمین پهناور شمالی امروز نوناویکخوانده می‌شود.

سرزمین کبک سرشار از منابع طبیعی بهمراه جنگلهای سوزنی‌برگ و پهن‌برگ و دریاچه‌های متعدد و رودخانه‌هاست.

صنایع کاغذ، چوب و برق‌آبی جزو مهم‌ترین صنایع این استان است. آبادترین منطقه آن دره سن لوران در جنوب، جاییکه مونترال و مرکز کبک قرار دارند می‌باشد.

 

 

 

رودخانه سن لوران

در شمال مونترال لورنتیددیده می‌شود که قدیمیترین رشته کوه جهاناست و در شرق آپالاشکه تا کانتون کشیده شده.

رودخانه سن لوراناز مهم‌ترین مناطق آمریکای شمالیمحسوب می‌شود. طول بلند ۱٬۲۰۰ کیلومتری آن یکی از بزرگ‌ترین مجاری کشتیرانی جهان و محور اصلی رودخانه‌ای قاره آمریکای شمالی‌است.

 

آب و هوا

در کبک چهار فصل بسیار متضاد جای یکدیگر را می‌گیرند، از جمله یک بهار آرام و لطیف و کوتاه و یک پاییز سرد و رنگین. فصلهای مشخص‌تر زمستان و تابستانند.

 

 

تابستانها داغ و اغلب نمناک، و زمستانهای سرد و نسبتاً طولانی و برفی و همچنین نمناک. در این فصول بسیار متناقض گاهی درجه دمای هوا به ۳۵ درجه سانتیگراد در تابستان و -۳۵ درجه سانتیگراد در زمستان می‌رسد. دوره برف و سرما در جنوب (در مونترال) چهار ماه و در شمال (در رادیسون) شش ماه است. میزان بارش برف در این مدت در کبک یا مونترال به همان مقدار است که در روسیه، هلسینکییاحتی اسلواست. بطور کلی این باد سرداست که درجه متوسط دما را سرد می‌کند. (برف کمی همراه با باد می‌آید).


شهرهای ساحلی (شبه جزیره‌ای) از هوای معتدل و دمای بسیار لذتبخش اقیانوس بهره مندند که یک زمستان لطیف و تابستان خنکتر را ایجاد می‌کند.

Source:

http://fa.wikipedia.org/wiki

 


تحصیل در استان کبک

استان کبک دارای دانشگاههای برتر در میان رتبه های جهانی میباشد. از مهمترین دانشگاههای این استان میتوان به دانشگاه مک گیل McGillUniversity ، دانشگاه مونترال University of Montréal ، دانشگاه کبک University of Quebec ، دانشگاه کنکوردیا  Concordia University ،  دانشکده فنی دانشگاه مونترال École Polytechnique de Montréal و دانشگاه شربروک     University of Sherbrooke اشاره کرد.

از میان دانشگاههای فوق دانشکاه کنکوردیا و دانشکاه مک گیل انگلیسی زبان هستند و در شهر مونترال واقع هستند. بخش بیزنس دانشگاه کنکوردیا در لیست 10 دانشگاه برتر بیزنس کانادا قرار دارد. این دانشگاه ارائه دهنده کلیه رشته های مهندسی و فرآوری اطلاعات و بیزنس میباشد. دانشگاه مک گیل دارای رتبه جهانی A+  میباشد. دانشکده مدیریت دانشگاه مک گیل رتبه 75 جهانی را دارا میباشد. دانشگاه مونترال در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و بزرگترین و کاملترین مرکز تحقیقاتی کبک به شمار میرود.

استان کبک دارای دانشکده های معتبر نیر میباشد از میان این دانشکده ها، دانشکده لا سل La salle College دانشکده داسون Dawson College و دانشگاه ونیه Vanier College انگلیسی زبان هستند.  از دانشکده های معروف دیگر این استان میتوان به دانشکده کبک UQAM دانشکده سن لورن Saint Laurent College اشاره کرد.

اقتصاد

این استان به دلیل همجواری با کشور امریکا نقش مهمی در اقتصاد کانادا دارد. شهر مونترال تنها چند ساعت رانندگی با ماشین با بازارهای عمده امریکا فاصله دارد. صنعت هوافضای استان کبک رتبه ششم جهانی را دارا میاشد و شهر مونترال پس از موسسه ناسا دومین مرکز هوافضای دنیا را دارا میباشد.  دفتر مرکزی معروفترین هواپیمایی کانادا Air Canada  در این استان واقع میباشد. این استان همچنین در زمینه تکنولوژی و فرآوری داده ها، سیستمهای مخابراتی، صنایع چوب و کاغذ بسیار قوی میباشد.